A- A+ K

Centrum Świadczeń Opiekuńczych PANACEUM

rehabilitacja osób starszych

REHABILITACJA

Przygotowaliśmy dla Państwa specjalne programy rehabilitacyjne stworzone z myślą o naszych Podopiecznych.

Proces starzenia się  organizmu prowadzi do stopniowego zmniejszania się aktywności komórek, tkanek i narządów. Potrzeba rehabilitacji będzie wynikać więc nie tylko ze zmian chorobowych, ale także z chęci utrzymania czy powrotu do sprawności wykonywania czynności życia codziennego.

Program rehabilitacji jest zawsze dopasowywany indywidualnie do podopiecznego po konsultacji lekarskiej. Budując go dajemy Państwu możliwość skorzystania z wiedzy i umiejętności wielu specjalistów m.in. rehabilitantów, psychologów, czy lekarzy.

Rehabilitacja Pourazowa

Rehabilitacja ta ma na celu przyspieszenie odbudowy i regeneracji organizmu po wszelkiego rodzaju złamaniach, rekonstrukcji stawów i więzadeł, wszczepieniu endoprotezy, czy zwichnięciach lub skręceniach. Najczęściej są to:

 • złamania kręgosłupa i urazy rdzenia kręgowego,
 • złamanie szyjki kości udowej i zapalenie stawu biodrowego,
 • złamania kończyn wymagające leczenia operacyjnego,
 • amputacja kończyny.

  Kinezytarepia

  Metoda szczególnie polecana osobom w podeszłym wieku. Jest to leczenie ruchem, inaczej gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające. Jej stosowanie umożliwia uzyskanie maksymalnej poprawy utraconej funkcji, zabezpiecza przed wykształceniem nieprawidłowych stereotypów ruchowych lub przywraca już utracone, przeciwdziała zmianom w układzie kostno-mięśniowym w postaci ograniczeń ruchu, zapobiega powikłaniom w układzie krążenia i oddychania, które mogą wynikać z długotrwałego unieruchomienia. Kinezyterapia najczęściej stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po udarach mózgu, po zawale serca, w niektórych chorobach układu oddechowego, w chorobach reumatoidalnych, po zabiegach operacyjnych.

  Rehabilitacja Układu Ruchu

  Wraz w wiekiem w organizmie zachodzą zmiany strukturalno-czynnościowe, m.in. spadek siły i elastyczności mięśni, ścięgien i więzadeł. Procesy te mogą prowadzić do braku stabilności postury, różnego rodzaju niepełnosprawności a nawet urazów, które w zaawansowanym wieku są dużym problemem. Kompleksowy zestaw ćwiczeń o charakterze siłowym pomoże odbudować masę mięśniową, co zaowocuje dodatkowo poprawą równowagi i koordynacji ruchów.

  Po Udarze Mózgu

  Utrata części funkcji naszego ciała spowodowana udarem jest przykrym zdarzeniem (np.: niedowład, porażenie, niedoczulica, afazja). Rehabilitacja przede wszystkim ma na celu zapobieganie wykształceniu nieprawidłowych wzorców ruchowych spowodowanych nierównomiernym rozkładem napięcia mięśniowego oraz przeciwdziałanie kompensacji zaburzonych ruchów przy pomocy zdrowej strony ciała. Docelowo zmierza się do przywrócenia choremu funkcjonalnej niezależności w domu i otoczeniu.

  Depresji

  Systematyczny wysiłek fizyczny odgrywa znaczącą rolę w lepszym subiektywnym postrzeganiu jakości życia. Specjalnie dobrany program ćwiczeń zapewni optymalną dawkę endorfin, pozwalając tym samym uporać się z przyczynami depresji. Dla jeszcze lepszych rezultatów proponujemy uzupełnić kurację o dedykowany program wsparcia psychologicznego.

  W Przypadku Choroby Parkinsona

  Choroba w znacznej mierze polega na ograniczeniach w sprawności stawów kończyn, oraz w stawach kręgosłupa. Mięśnie są słabe więc dochodzi do powstawania przykurczy, a sylwetka staje się pochylona. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie utraconej funkcji mięśni i stawów. Ma wpłynąć na poprawę wykonywania samodzielnie czynności dnia codziennego. Powinna działać przeciwbólowo, zwłaszcza przy dolegliwościach kręgosłupa i mięśni nóg. Ćwiczenia bardzo korzystnie wpływają na układ krążenia, normują ciśnienie tętnicze krwi i zwiększają wydolność serca i wydolność całego organizmu. Wpływają też pozytywnie na układ oddechowy dotleniając cały organizm.

  W Przypadku Chorób Sercowo-Naczyniowych

  Dotyczy to w szczególności pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, po zawale mięśnia sercowego i z niewydolnością krążenia. Odpowiedni trening przygotowany w oparciu o ćwiczenia wytrzymałościowe pozwala na poprawę ukrwienia, co skutkuje złagodzeniem szeregu dolegliwości związanych z tą grupą schorzeń.

  Onkologiczna

  Choroby nowotworowe wiążą się z występowaniem powikłań w postaci braku sprawności i wydolności fizycznej, obrzęków kończyn górnych i dolnych, ograniczenia ruchomości w stawach barkowych i biodrowych, zmian po zastosowaniu leczenia chirurgicznego. Program rehabilitacyjny koncentruje się na usunięciu tych następstw choroby korzystając z wiedzy i doświadczenia fizjoterapeuty, psychologa, oraz dietetyka.

   

  Opieka

  Szukasz opieki dla bliskiej osoby?

  Skontaktuj sie z nami

  Praca

  Chcesz być opiekunem? Masz kwalifikacje?

  Napisz do nas

  Kontakt

  Świdnicka 39
  50-029 Wrocław

  kontakt@opieka-panaceum.pl