A- A+ K

Centrum Świadczeń Opiekuńczych PANACEUM

Profesjonalna opieka seniora we własnym domu

Opieka domowa w Polsce nadal pozostaje tematem tabu. Najczęściej rozważaną formą opieki jest pomoc rodziny, a w tych przypadkach, w których oczywiste jest, że ona nie wystarczy – dom opieki. Jednak dla tego ostatniego opiekunka domowa jest realną alternatywą.

Dlaczego nie w domu opieki?

Znane otoczenie, bliskość rodziny, wnętrza, do których seniorzy przyzwyczaili się wcześniej – takie dość subiektywne czynniki mają duży wpływ na samopoczucie osoby starszej. Dom opieki jest zawsze nowym, obcym miejscem i nawet jeśli w późniejszym czasie dojdzie do pełnej jego akceptacji, nigdy tak naprawdę taki ośrodek nie stanie się prawdziwym domem. Więc nigdy też nie będzie stanowił idealnego miejsca pobytu. Fachowa opieka, oferta zajęć artystycznych, wycieczek, zajęć fizycznych itd. to za mało, aby mówić o pełnym komforcie. Otoczenie odgrywa dużą rolę w procesie leczenia i rekonwalescencji, a także poprawia samopoczucie na co dzień, stąd właśnie coraz częstsze próby nakłonienia seniorów i ich bliskich do skorzystania z opieki domowej dla osób starszych zamiast domów opieki.

Opiekunka w domu

Strach przez opieką domową wynika po części z faktu, że do niedawna jeszcze opiekunkami zostawały osoby z przypadku. Były to najczęściej kobiety, które nie umiały sobie znaleźć innego zajęcia, a opiekę nad osobą starszą sprowadzały do siedzenia z nią w domu. Oczywiście takie podejście niczego dobrego nie zwiastowało, bo i o prawdziwej opiece nie można było mówić, natomiast to, co jest ważne to fakt, że dziś już tego rodzaju sytuacje należą do rzadkości. Większość opiekunek to wykwalifikowane, specjalnie przeszkolone osoby, dla których opieka to słowa o szerokim znaczeniu. Większość opiekunek zna podstawy pielęgniarstwa, umie udzielić pierwszej pomocy, ale przede wszystkim są to panie, które potrafią zadbać o dobre samopoczucie seniorów, pomagają w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych i higienicznych, a także zatroszczą się na przykład o ustabilizowanie diety lub doradzą w kwestii żywienia.

Opieka domowa dla Seniora oznacza bezpieczeństwo

We własnym domu każdy czuje się najbezpieczniej, a w przypadku seniorów jest to szczególnie ważne. Spokój i znajomość otoczenia to poważne atuty opieki domowej. Własny dom i atuty wynikające bezpośrednio z wyboru dobrej opiekunki są w stanie zapewnić najwyższy komfort i bezpieczeństwo podopiecznym. Opieka domowa to sposób na połączenie tego, co dawały dawniej tylko domy opieki, czyli pełnej, profesjonalnej opieki zapewnianej przez wykwalifikowany personel oraz tego, co zapewnia tylko środowisko domowe: zaciszne, przytulne i bezpieczne otoczenie. Opiekunki mogące wylegitymować się właściwym wykształceniem, sporym doświadczeniem oraz pasją, bo praca opiekunki to nie zawód, lecz powołanie, mogą przynieść ulgę nie tylko osobom chorym, ale także zależnym, których zależność wynika z zupełnie innych powodów. Dzięki opiece domowej niepełnosprawność, choroba lub starszy wiek nie muszą kojarzyć się już wyłącznie z niesamodzielnością, ciągłymi wizytami u lekarzy i fatalnym samopoczuciem. Większość tych doznań nie było nigdy bowiem bezpośrednio pochodną stanu, ale wynikała z niewłaściwej opieki, niskiego poziomu higieny lub kiepskiej dbałości o zdrowie. Profesjonalna opieka domowa pozwala zmienić ten obraz na zdecydowanie bardziej pozytywny. Warto z tej możliwości skorzystać również dlatego, że wiele osób starszych nie wymaga całodobowej opieki, a tylko doraźnej pomocy opiekunki przy niektórych czynnościach, a to oznacza, że opiekunka dla seniora jest nie tylko wymierną pomocą, ale i zdecydowaną oszczędnością w porównaniu z domem opieki.

 

Opieka

Szukasz opieki dla bliskiej osoby?

Skontaktuj sie z nami

Praca

Chcesz być opiekunem? Masz kwalifikacje?

Napisz do nas

Kontakt

Świdnicka 39
50-029 Wrocław

kontakt@opieka-panaceum.pl