A- A+ K

Centrum Świadczeń Opiekuńczych PANACEUM

profilaktyka i pielęgnacja odleżyn

Profilaktyka przeciwodleżynowa

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego nacisku na tkankę przez jej oddzielenie od tkanek położonych głębiej. Taka otwarta rana zostaje skolonizowana i przechodzi w stan zakażenia, które bardzo trudno jest usunąć, a które może prowadzić do ogólnoustrojowego problemu, jakim jest posocznica (zwana potocznie sepsą).

Czynniki ryzyka

Odleżyny powstają w określonych okolicznościach. Poza długotrwałym naciskiem na tkankę (fragmentu ciała) czynnikami zwiększającymi ryzyko powstania odleżyn są: stan ogólny i odżywienie (szeroko rozumiana dieta, a także występowanie niedożywienia lub otyłości), ograniczenie ruchomości, które powoduje, że pacjent nie może w wystarczająco dużym stopniu zmienić pozycji ciała, aby zmniejszyć nacisk na tkankę. Problematyczne jest też przyjmowanie niektórych leków i współistnienie chorób. Niestety chodzi o jednostki specyficzne dla wieku podeszłego i występujące często: cukrzycę, nadciśnienie, zmiany miażdżycowe i inne choroby układu krążenia.

Co warto wiedzieć o odleżynach

Odleżyny powstają dużo szybciej, niż się powszechnie uważa. Wystarczy kilka godzin, aby nacisk spowodował powstanie odleżyny we wczesnym stadium rozwoju. Oczywiście do powstania owrzodzenia mija dużo więcej czasu, ale objawy niedotlenienia komórek i martwica pojawiają się relatywnie szybko. Choć odleżyny mogą obejmować wszystkie rodzaje tkanek i pojawiać się w każdym miejscu, najbardziej narażone na ich wykształcenie są obszary skóry i tkanek podskórnych w miejscach, gdzie kości nie są położone głęboko, a więc na twarzy, na żebrach, powierzchniach kulszowych i udach, a także na pośladkach, potylicy czy łopatkach.
Odleżyny charakteryzuje się według stopnia uszkodzenia tkanek, przy czym dwa pierwsze z pięciu stopni uszkodzenia tkanek przebiegają bez przerwania ciągłości skóry, a piątemu towarzyszy już ogólnoustrojowe zakażenie.

Profilaktyka przeciwodleżynowa - wskazówki

Pielęgnacja w profilaktyce przeciwodleżynowej jest stosunkowo prosta: należy zadbać o higienę (a warto dodać, że umycie skóry powoduje nie tylko obniżenie liczebności drobnoustrojów, ale także stymuluje krążenie w określonej partii tkanek), a szczególną uwagę zwrócić na okolice wstrząsorodne: krocze i twarz, gdyż tam skóra jest delikatna, kości położone płytko, a wszelkie zranienia powodują bolesność i w bardzo dużym stopniu ograniczają komfort życia pacjenta.

Ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest poszukiwanie wskazówek, które mogą świadczyć o powstawaniu odleżyn we wstępnej fazie. Należy zatem zwrócić uwagę na zaczerwienienie, otarcia, odparzenia czy pęcherze. Jest to ważny element profilaktyki, ponieważ na wczesnym etapie można uniknąć pogorszenia się stanu pacjenta, jeśli zapewni się odpowiednie leczenie.

Dla ograniczenie ryzyka odleżyn ważne jest, aby pacjent co 2-3 godziny zmieniał pozycję, uwzględniając leżenie na brzuchu, jeśli jest taka możliwość i nie zagraża to jego bezpieczeństwu, na plecach i obu bokach. Należy również starać się unikać wszelkich skaleczeń i stłuczeń, a jeśli się pojawią, zadbać o właściwą higienę uszkodzonego miejsca. Chory powinien zawsze leżeć w czystej, gładkiej i niekrochmalonej pościeli. Zaleca się także stosowanie materaca przeciwodleżynowego lub innego środka pomocniczego - choćby futrzanego podkładu pod miejsca w danym ułożeniu najbardziej narażone na powstawanie odleżyn.

Technicznie rzecz biorąc, powstawania odleżyn można uniknąć, jednak w przypadku pacjenta leżącego jest to bardzo trudne. Najczęściej właśnie na tym etapie choroby powstają odleżyny również te w zaawansowanym stadium i wtedy należy zadbać o należyte oczyszczanie i zabezpieczanie ran.

 

Opieka

Szukasz opieki dla bliskiej osoby?

Skontaktuj sie z nami

Praca

Chcesz być opiekunem? Masz kwalifikacje?

Napisz do nas

Kontakt

Świdnicka 39
50-029 Wrocław

kontakt@opieka-panaceum.pl