A- A+ K

Centrum Świadczeń Opiekuńczych PANACEUM

Demencja starcza seniorów

Demencja u osób starszych

Demencja starcza

Czyli inaczej otępienie stacze - to coraz częstszy problem dotykający starzejące się społeczeństwo. Początki utraty pamięci u bliskich mogą być Twoim największym problemem jako dziecka - opiekuna swojego rodzica, dla którego wizja utraty z nim kontaktu może stać się nie do zniesienia.

Dla osób cierpiących na demencję czynności życia codziennego stają się coraz trudniejsze, a rozwiązywanie zwykłych problemów bywa praktycznie niewykonalne. Wiedza czego się spodziewać, może pomóc.

 

Demencja starcza - objawy

 

Przedstawiamy dziesięć najczęstszych objawów demencji, których nie wolno lekceważyć:

  1. Zapominanie podstawowych rzeczy. Większości ludziom zdarza się zapomnieć np. imię nowopoznanego kolegi lub termin najbliższej wizyty u lekarza. Jeśli tak się dzieje częściej, a stany dezorientacji trudno jest wytłumaczyć, może to być oznaką pogorszenia się funkcji pamięci.
  2. Trudności przy wykonywaniu zwykłych czynności dnia codziennego. Ludzie czymś bardzo zajęci są czasami roztargnieni i potrafią zapomnieć, że np. zostawili garnek na kuchence. Ludzie z demencją mogą zapomnieć nie tylko o pozostawionym garnku na kuchence, ale także, że to właśnie oni coś gotują.
  3. Problemy językowe. Sporo osób ma trudności w dobieraniu odpowiednich słów. Ludzie cierpiący na otępienie starcze często zapominają proste wyrazy i wypełniają tą lukę słowami zupełnie nieodpowiednimi, co powoduje, że ciężko jest zrozumieć sens ich wypowiedzi.
  4. Problemy z orientacją przestrzenną i czasową. Każdemu może zdarzyć się zapomnieć jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia lub zgubić się w nieznanym miejscu. Chorzy na demencję potrafią zgubić się na własnej ulicy, nie wiedząc skąd się tam wzięli. Mają również trudności z odnalezieniem drogi powrotnej do domu.
  5. Osłabiona zdolność osądu. Nie zawsze ubieramy się stosownie do panującej pogody, jednak osoby z demencją zdarza się widywać w zupełnie nieodpowiednim stroju, np. pan w szlafroku między sklepowymi półkami lub w grubym swetrze w gorący, letni dzień.
  6. Problemy z myśleniem abstrakcyjnym. Zarządzanie kontem bankowym może być wyzwaniem dla osób starszych, jednak te z demencją mogą mieć problemy już przy prostym dodawaniu, a mogą nawet nie rozpoznawać liczb.
  7. Gubienie rzeczy. Od czasu do czasu niemal każdy gubi w domu klucze lub pilot od telewizora. Ktoś kto cierpi na demencję może jednak umieszczać rzeczy w miejscach zupełnie do tego nieodpowiednich, np. żelazko pozostawione w lodówce lub zegarek w cukiernicy i później nie pamięta gdzie je zapodział.
  8. Wahania nastroju i zmiany w zachowaniu. Każdy ma wahania nastroju. Lecz ludzie z demencją mogą mieć bardzo nagłe wahania nastroju, często bez dostrzegalnej przyczyny.
  9. Zmiany osobowości. U każdego człowieka osobowość nieznacznie ewoluuje wraz z wiekiem. U osób dotkniętych demencją mogą wystąpić bardzo wyraźne zmiany osobowości, nagle lub na przestrzeni dłuższego okresu czasu, np. ktoś, kto ma na ogół przyjazne, towarzyskie usposobienie staje się niespodziewanie zazdrosny lub nieśmiały.
  10. Utrata inicjatywy. Każdy od czasu do czasu potrzebuje nowego bodźca pobudzającego do pracy, nowej motywacji. Osoby z otępieniem starczym czasem zupełnie tracą zapał i nie umieją już czerpać przyjemności z dotychczasowych zajęć oraz nie mają chęci brać udziału w nowych.

 

Jeżeli ktoś z Twoich bliskich przejawia któreś z wymienionych zachowań i budzi to Twój niepokój nie ryzykuj, poproś naszego konsultanta o umówienie wizyty psychologa. Możesz też zapoznać się z naszą ofertą dedykowanego treningu pamięci dla osób z demencją lub chorobą Alheimera. W większości przypadków postęp choroby można spowolnić lub całkowicie zatrzymać poprzez regularne i odpowiednio dopasowane ćwiczenia pamięci.

 

Opieka

Szukasz opieki dla bliskiej osoby?

Skontaktuj sie z nami

Praca

Chcesz być opiekunem? Masz kwalifikacje?

Napisz do nas

Kontakt

Świdnicka 39
50-029 Wrocław

kontakt@opieka-panaceum.pl